Norma zakładowa
Dane kontaktowe
BEDA Meble na wymiar sp. z o. o.
ul. Łódzka 52/98
42 202 Częstochowa
NIP 5732931410
KRS 0000937653
Kapitał zakładowy 100 000 PLN
§1
- Przedmiotem Normy są wymagania techniczne , tolerancje wymiarowe i ocena wad w produkcji oraz montażu mebli na wymiar oferowanych przez firmę BEDA Meble na wymiar Sp. z o. o. o., a wykonywanych na indywidualne zamówienie kupującego, zwanych dalej towarem.
- Norma Zakładowa jest integralną częścią każdej umowy na wykonanie mebli / umowy na wykonanie mebli kuchennych umowy na wykonanie trwałej zabudowy . Przyjęcie warunków umowy stanowi równocześnie akceptację Normy Zakładowej przez Zamawiającego oraz Wykonawcę o czym mowa w § 6 pkt. 7 ww. umowy .
- Strony przyjmując warunki umowy z uwzględnieniem Normy Zakładowej, podejmują się współpracy w dobrej wierze, przy zachowaniu zasad rzetelności i uczciwości oraz z poszanowaniem prawa.
- Wymagania Normy Zakładowej znajdują zastosowanie w projektowaniu, produkcji, montażu odbiorach końcowych mebli oraz jako wyznacznik do zgłoszenia reklamacyjnego
§2
- Niniejsza Norma Zakładowa stworzona została w oparciu o Polskie Normy : PN EN 1116:2018 04 , PN EN 14749:2016 04
- Materiały składowe użyte do produkcji mebli posiadają zgodnie z certyfikatami producenta
- Płyta wiórowa laminowa na oraz płyta MDF
- Właściwości antybakteryjne
- Atest higieniczny
- Blaty kuchenne
- Właściwości antybakteryjne
- Atest higieniczny
- Świadectwo jakości zdrowotnej
- Powłokę antybakteryjną
- https://www.swisskrono.pl/Pobierz/Certyfikaty
- https://www.egger.com/shop/pl_PL/support/downloads
- Płyta wiórowa laminowa na oraz płyta MDF
§3
- Budowa szafek oraz warunki techniczne i tolerancje dla materiałów.
- Korpusy , przegrody oraz półki:
- Korpusy meblowe wykonane z płyty wiórowej laminowanej , płyty mdf z powłoką akrylową , lakierowaną lub foliowaną,
- Podczas obróbki mechanicznej w trakcie produkcji dopuszcza się niewielkie odpryski laminatu z tolerancją do +/ 0,8mm na krawędziach,
- Podczas obróbki mechanicznej w trakcie montażu u zamawiającego dopuszcza się po niewidocznej stronie korpusu odpryski laminatu z tolerancją do +/ 3 mm na krawędziach. Jest to uwarunkowane obróbką urządzeniami podręcznymi jak wyrzynarka , pilarka oraz frezarka ręczna oraz brakiem podcinania w tych maszynach.
- Zawiasy oraz prowadnice przykręcane są za pomocą wkrętów do drewna w zależności od materiału o rozm i arach 3,5x 16 lub 3,5x20mm
- W bokach i wieńcach wykonane są nawiercenia fi 5 , fi 20 , fi 15 , fi 8 lub/oraz fi 3 (z dokładnością na wysokości +/ 1,5mm) do podpórek na półki , łączy mimośrodowych lub kołków drewnianych.
- Mimośrodowe łączenia korpusów oraz przegród znajdują się po stronie wewnętrznej mebla, w zależności od wyboru i dostępności koloru zostają zakryte plastikowymi zaślepkami lub naklejką w kolorze dekoru mebla.
- W zależności od ustaleń projektowych w korpusie mogą znajdować się nafrezowania lub podcięcia na oświetlenie bądź wpuszczane plecy z płyty hdf.
- W zależności od potrzeby konstrukcyjnej krawędzie widoczne i/lub niewidoczne okleinowane są maszynowo obrzeżem ABS, HPL lub akryl w grubościach od 0,8mm do 2mm za pomocą kleju neutralnego lub białego.
- Spoina klejowa ma grubość +/- 0,2mm i może być w niektórych przypadkach lekko widoczna.
- Formatki z powłoką akrylową są jednostronnie laminowane akrylem, po wewnętrznej stronie znajduje się laminat przeciwprężny w zbliżonym do powłoki akrylowej kolorystyce. Za dopłatą istnieje możliwość wykonania powłoki akrylowej po obydwu stronach.
- Formatki z powłoką lakierowaną są jednostronnie lakierowane wraz z krawędziami, po wewnętrznej stronie znajduje się laminat przeciwprężny w kolorze białym. Za dopłatą istnieje możliwość wykonania powłoki lakierowanej po obydwu stronach.
- Dopuszcza się przesunięcia między bokiem a wieńcem dolnym i górnym wynikające z tolerancji w wierceniu CNC w granicach +/- 1mm na długości, szerokości, wysokości i głębokości.
- Podczas łączenia elementów korpusu na wycięciach wykonanych podczas montażu dopuszcza się szpary powstałe z braku precyzji narzędzi podręcznych o szerokości +/- 1,8mm.
- Tolerancja wycięć ręcznych podczas montażu (np. na rury, skrzynki, występy ścienne itp.) wynosi +/-5mm na długości, szerokości, głębokości, liniowości i kąta.
- Dopuszcza się w przypadku łączenia dwóch elementów pionowych lub poziomych (np. szafki kuchenne ustawione obok siebie) skręcenia ich ze sobą od strony wewnętrznej za pomocą wkrętów do drewna o rozmiarach 4x30mm.
- Wymiary elementów korpusu powinny mieścić się w granicach odchylenia dopuszczalnych przez producentów materiałów i maszyn obróbczych, tj.:
- Grubość materiału +/- 0,5mm
- Szerokość formatki +/- 1,5mm
- Wysokość formatki +/- 1,5mm
- Odchylenie pionu i poziomu formatki +/- 2mm na 1mb
- Plecy Mebla:
- Plecy mebla mogą być wykonane płyty HDF 3-4mm (przeważnie szafki kuchenne) w kolorze białym lub płyty laminowanej bądź płyty mdf (przeważnie meble wolnostojące) o grubości 18mm w dekorze i powłoce wybranymi z palety dostępnych materiałów.
- Plecy z płyty HDF zostaną wpuszczone „na pióro” w elementy Korpusu, tj. w Korpusie wykonane zostanie nacięcie 10mm od krawędzi tylnej korpusu, w które wpuszczona zostanie płyta HDF. Dopuszcza się również dla stabilności konstrukcji przykręcenie płyty HDF do tyłu Korpusu w przypadku gdy nie ma możliwości dostrzeżenia płyty HDF od boku (np. szafki kuchenne dolne).
- Fronty:
- Fronty meblowe wykonane z płyty wiórowej laminowanej, płyty mdf z powłoką akrylową, lakierowaną lub foliowaną, oraz fronty szklane ramkowe i przesuwne.
- Formatki z powłoką akrylową są jednostronnie laminowane akrylem, po wewnętrznej stronie znajduje się laminat przeciwprężny w zbliżonym do powłoki akrylowej kolorystyce. Za dopłatą istnieje możliwość wykonania powłoki akrylowej po obydwu stronach.
- Formatki z powłoką lakierowaną są jednostronnie lakierowane wraz z krawędziami, po wewnętrznej stronie znajduje się laminat przeciwprężny w kolorze białym. Za dopłatą istnieje możliwość wykonania powłoki lakierowanej po obydwu stronach.
- Zawiasy przykręcane są za pomocą wkrętów do drewna w zależności od materiału o rozmiarach 3,5x16 lub 3,5x20mm.
- We frontach wykonane są nawiercenia fi 35 na puszkę zawiasu, bądź inne wiercenia zgodne z zastosowanym zawiasem.
- Krawędzie frontów okleinowane są maszynowo obrzeżem ABS, HPL lub akryl w grubościach od 0,8mm do 2mm za pomocą kleju neutralnego lub białego.
- We frontach z uchwytem wykonywane są otwory pod uchwyt w odległościach zależnych od rodzaju uchwytu z dokładnością na wysokości i szerokości +/- 1mm.
- We frontach ramkowych szkło montowane jest w zależności od typu frontu na silikon, klej do szkła, listwy lub zaczepy do szyb.
- Spoina klejowa ma grubość +/- 0,2mm i może być w niektórych przypadkach lekko widoczna.
- Frontów powinny mieścić się w granicach odchylenia dopuszczalnych przez producentów materiałów i maszyn obróbczych tj.:
- Grubość materiału +/- 0,5mm0,5mm,
- Szerokość frontu +/- 1,5mm1,5mm,
- Wysokość frontu +/- 1,5mm1,5mm,
- Odchylenie pionu i poziomu formatki +/- 2mm na 1mb,
- Kąt narożnika narożnika frontu ± 2°
- Blaty:
- Blaty mogą być wykonane z płyty wiórowej okleinowanej laminatem HPL, kompozytu, płyty laminowanej dwustronnie w grubościach dopuszczalnych w danym materiale tj. 12-38mm
- Blaty montuje się do mebli za pomocą wkrętów których długość jest dobierana do grubości blatu , lub w przypadku blatów kompozytowych klejone klejem montażowym.
- Łączenia blatów pomiędzy sobą dokonuje się na tak zwaną "zacinkę" i śruby, bez listew łączących.
- Wycięcia w blatach dokonane podczas montażu (na płytę grzewczą , zlew itp ..) zostaną zabezpieczone silikonem bądź specjalnym klejem (Color Joint)
- Wymiar blatów powinny mieścić się w granicach odchylenia dopuszczalnych przez producentów materiałów i maszyn obróbczych, tj.:
- Grubość materiału 0 ,5mm,
- Szerokość blatu 2 mm,
- Długość blatu 2 mm,
- Przekątna blatu +/ 2mm.
- Korpusy , przegrody oraz półki:
- Okucia i konstrukcje wewnętrzne.
- Szuflady skrzyniowe i wąskościenne
- Boki szuflad skrzyniowych wykon ane są z płyty wiórowej laminowanej lub płyty mdf o grubości 18mm , łączone ze sobą po stronie zewnętrznej (niewidocznej) na mimośrody i kołki.
- Boki szuflad skrzyniowych posiadają wycięcia w dolnej części potrzebne do montażu prowadnic dolnego montażu.
- Spód szuflad skrzyniowych wykonany jest z płyty wiórowej białej lub czarnej o grubości 10mm, dokręcanej do boków skrzyni szufladowej za po mocą wkrętów do drewna 3x30mm.
- Czoło zewnętrzne szuflady dokręcane jest do skrzynki od wewnątrz za pomocą wkrętów do drewna o wymiarach 4x30 mm.
- Boki szuflad wąskościennych wykonane są z metalu bądź tworzywa w wysokościach dostępnych u producentów (Blum, Hettich, Sevroll)
- Tyły i spody szuflad wąskościennych wykonane są z płyty laminowanej białej lub czarnej o grubości 16mm
- Czoło zewnętrzne szuflad wąskościennych mocowane jest do skrzyni szuflady za pomocą specjalnych zaczepów do pasowanych do danego rodzaju szuflady.
- Wszelkie wycięcia w szufladach (występy ścienne, skrzynki, odpływ itp ..) wykonywane są podczas montażu, co może doprowadzić do następ ujących tolerancji:
- Szpary powstałe z braku precyzji narzędzi podręcznych o szerokości +/ 1,8mm
- Tolerancja wycięć ręcznych podczas montażu wynosi +/ 5mm na długości, szerokości, głębokości, liniowości i kąta
- dopuszcza się po niewidocznej stronie skrzyni szuflady odpryski laminatu z tolerancją do +/ 3mm na krawędziach. Jest to uwarunkowane obróbką urządzeniami podręcznymi jak wyrzynarka, pilarka oraz frezarka ręczna oraz brakiem podcinania w tych maszynach.
- W przypadku zastosowania w jednej zabudowie szuflad skrzyniowych i wąskościennych istnieje możliwość różnicy w wysokości , szerokości i głębokości w tolerancjach do 2mm wynikających z różnych systemów prowadnic.
- Maksymalna szerokość szuflad zgodnie z zaleceniami producentów prowadnic (Blum, Hettich, Sevroll) wynosi 1150mm. Istnieje możliwość wykonania szerszej szuflady, ma to jednak wpływ na maksymalne obciążenie szuflady.
- Maksymalna wysokość szuflady zgodnie z zaleceniami producentów prowadnic wynosi 350mm. Istnieje możliwość wykonania wyższej skrzyn i szufladowej, co jednak może mieć wpływ na komfort wysuwania szuflady oraz na pion całej konstrukcji.
- Drążki ubraniowe:
- Drążki wykonane są z stali chromowanej lub aluminium o grubości fi 20 do fi 25.
- Drążki mocowane są do korpusu za pomocą rozet i wkrętów do drewna o wymiarach 3,5x20mm.
- Prowadnice:
- Stosowane prowadnice (Blum, Hettich, Sevroll) mogą być obciążane do 30 Kg zgodnie z wytycznymi producenta.
- Prowadnice Tip-On są montowane tak, że czoło szuflady odstaje, zgodnie z zaleceniami producentów , do 4mm od korpusu zabudowy. Jest to wymiar konieczny do odbicia prowadnicy od korpusu.
- Zawiasy:
- Stosowane zawiasy puszko we (Sevroll) wyposażone są w cichy domyk, bądź w przypadku zastosowania Tip On montowane są zawiasy bez domyku.
- W przypadku Tip On zawiasy wysuwają front do 4mm od korpusu zabudowy, aby umożliwić odbicie jednostki Tip On.
- Szuflady skrzyniowe i wąskościenne
§ 4
- Dopuszczalne wady powierzchni i elementów widocznych mebli.
- Ocena mebli odbywać się przy świetle dziennym bądź równoważnym.
- Minimalna odległość od mebla powinna wynosić 1 metr, a ocena odbywać się bez narzędzi powiększających widok.
- Ocenie cenie podlegają następujące elementy:
Rodzaj oceny | Wada z odległości powyżej 1 m | Wada z odległości poniżej 1m |
odchylenia wymiarów nie mieszczące się w grani cach opisu |
TAK | TAK |
zamaskowanie drobnych niedoskonałości powierzchni, krawędzi, drobnych uszkodzeń, pęknięć i zarysowań poprzez zamalowanie wady specjalistycznym korektorem lub woskiem do mebli | TAK | NIE |
plamy, smugi oraz wszelkie niedoskonałości powierzchni mebli | TAK | NIE |
Wady krawędzi większe niż 2mm na 1mb | TAK | TAK |
Zarysowania oraz uszkodzenia poniżej 3mm | TAK | NIE |
Zarysowania oraz uszkodzenia powyżej 3mm | TAK | TAK |
Wady punktowe, uszkodzenia i wtrącenia ciał obcych | TAK | NIE |